Worms – this is what we gonna eat!

14.08.2006

 

Всі напевне чули про африканську Велику П’ятірку (з англійської – Біг Файф, Big Five). П’ятірка наймогутніших і найнебезпечніших африканських тварин – слон, лев, буффало, носоріг та леопард. Цих тварин  найважче вполювати і це є те, що згрупувало їх в одну п’ятірку. Але чи чули ви про Великих Дванадцять? Дванадцять великих африканських комах. Про всіх великих комах Африки ми дізнаємося крок за кроком, а зараз прийшов час познайомитися, і то досить близько, з однією з дванадцяти.

Mopane Worms (перекладемо, як Мопане червяки).

Дуже красиві зелено-голубі гусениці з твердуватими чорними шипами вздовж їхнього тіла - є проміжною стадією розвитку величезної нічної Імператорської молі (Emperor moth, Gonimbrasia belina чи Imbrasia belina). Живуть в основному в Намібії, Ботсвані, північних регіонах Південної Африки (Лімпопо, Мпумаланга) і Зімбабве.

Почнемо все спочатку. На початку літа з 50-200 яєць, відкладених нічною імператорською міллю на листках мопане дерева, вилуплюється така ж кількість молодих гусениць. Які милують око своїм красивим виглядом і накидаються з жадністю поїдати листя дерева, на якому вони народилися. Дуже швидко вони проходять чотири фази свого розвитку, стають товщиною, як мізинець, і в довжину можуть досягти 10-15 см. Ця стадія зрілості і є найнебезпечнішою в розвитку цієї комахи. Великим ворогом Мопане черв’яків є птахи, але найбільшим – людина. Люди шукають гусениць на деревах, видавлюють, як з тюбика, всі нутрощі, варять, або зразу висушують здобич. Для чого? Про цю смакоту – трохи нижче.

Місцева назва Мопане черв’яків – masonja, mashonzha. Якщо Мопане пережив найнебезпечніший період свого життя, він заривається в землю, де окутується коконом і  вступає в наступну стадію метаморфозу. Через кілька місяців з приходом літа величезна неймовірної краси нічна міль виривається з кокона для продовження роду. На цій стадії комаха вже нічого не їсть, а тільки шукає сексуального партнера для несамовитого кохання (думаю, що воно повинно бути таким, бо задоволення від їди міль вже отримати не може). Основна мета їхнього життя закінчується відкладанням 50-200 яєць і вже через десять днів весь цикл почнеться з початку. Остання сумно-сексуальна фаза для молі продовжується всього 3-5 днів.

Тепер про те, що стається далі в людських руках з цим високо протеїновим черв’яком насиченим фосфором, залізом і кальцієм. Після витискання нутрощів черв’яків висушують на сонці, а дехто їх і коптить. Далі цю смакоту можна похрустіти, як суху закуску, або зажарити чи втушити. Масоня дуже популярний продукт серед місцевих жителів, а також подається, як делікатес, в багатьох африканських ресторанах. Іноземні туристи, після наполегливого пережовування і проковтування Мопане  в присутності свідка-офіціанта, можуть вимагати від ресторану сертифіката про африканське окультурення.

В різних регіонах Африки, жуки, мурахи, гусениці, коники-стрибунці, терміти варяться, тушаться, жаряться, сушаться і навіть з’їдаються сирими.  Блюда з різних комах складають частину традиційної Африканської кухні.

Оскільки ми знайомимося з Мопане, запропоную два рецепти приготування (відмітьте, що їх можна також їсти сухими, як хрустку суху закуску).

Mopane Worm Stew (Тушені черв’яки Мопане)

Одна кружка сухих черв’яків Мопане відмочується в воді до повного набухання і розм’якання черв’яків (з мого досвіду двох годин відмочування трохи замало). Розм’яклі і набувши своїх розмірів черв’яки промиваються і варяться 20-30 хвилин. Вода зливається, добавляється одна порізана цибуля, два порізаних зелених перця, шість на дольки нарізаних помідори, пів літра води. Карі та інші приправи по смаку. Тушити від 30 хвилин до однієї години. Прекрасно слугує основним блюдом, хоча можна подавати традиційно з кукурудзяною кашею – паб.

 

Масоня

Піджарити на сковорідці мілко порізану білу цибулю на маслі до легкого підрум’янювання, додати відварених Мопане черв’яків, як в попередньому рецепті. Додати мілко порізані помідори, розчавлений часник. Пері-пері соус, чілі, сіль – по смаку. Жарити до готовності.

 

Важливо!

Ці блюда вживаються людьми на протязі багатьох поколінь і ніяких побічних ефектів не відмічено.

Протипоказано їсти людям з алергією до shellfish, шоколаду і пилюки.

Ніколи не їжте і навіть не дотиркайтеся до подібної гусениці в Англії.

 

Надіюся, що все зрозуміло і звучить смачно, а тепер до діла. Тим більше, що є маленька нагода. У мене знову День Народження. Ось так моя дитина привітала мене власноручно зробленою відкриткою

 

Тільки тепер все дуже тихо, скромно і обслуговуються тільки ті, хто про цю подію згадав і прийшов привітати  просто без ніякого запрошення.

В меню - делікатес!   

Без гостей я так і не залишився. На запах жарених Мопане черв’яків приїхали Таня і Гріша Юдіни. Такий добрий нюх, напевне, ще з нашої сумісної «поїздки на кінець світу». Запах вони вловили за 30км і пішли на нього.

Так виглядають відмочені гусениці.

 

От вони вже жаряться. (можна побачити, як смачний запах піднімається над сковорідкою)

Моя жінка (ще вчора бекавша і рекавша на моє делікатесне придбання) пробує готовність червяків.

Процес виїдання делікатесу.

Some more?

По чарці віскі «Відомий Гусь» (на справді куропатка, але ж гусь звучить краще).

За делікатес і за нагоду!

 

Home